Skip links

AR-GE

Enpi Elektronik Arge’sinin en güçlü yönü, gaz yakan cihazların elektronik kontrolü konusunda sahip olduğu bilgi ve tecrübedir.

Gaz yakan cihazlar; su, elektrik ve gaz bağlantısı bulunan, 24 saat elektrik altında çalışan, üst seviyede yazılım ve donanım güvenliği ve güvenilirliği gerektiren beyaz eşya cihazlarıdır.  Sahada yıllardır başarı ile çalışan 5.000.000 adetin üzerinde ürünümüz bulunmaktadır.

Geliştirme süreci müşterimiz ile birlikte yapılan proje analizi ve ürün özelliklerini belirleme ile başlamaktadır. Daha sonra donanım ve yazılım tasarımları için FMEA analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerle olası problemlerin projenin başlangıcında tespit edilip önlenmesi hedeflenmektedir. Prototip olarak üretilen kartlara standartların da üzerinde EMC seviyeleri ile bağışıklık testleri ve yayılım testleri yapılmaktadır. Böylece hem belgelendirme sürecinin sorunsuz tamamlanması garanti altına alınmaktadır, hem de sahada karşılaşılabilecek birçok sorun tasarım aşamasındayken giderilmektedir.

Tasarımı tamamlanan kartlarımıza otomatik test düzenekleri kullanılarak gerçek yükler altında 250.000 çevrim ömür testi yapılmaktadır. Bu testlerin 225.000 çevrimi nominal şebeke gerilimi ve ortam ısısında yapılmaktadır. 12.500 çevrimi -10°C sıcaklık, 180V şebeke gerilimi altında; 12.500 çevrimi ise 60°C sıcaklık ve 275V şebeke gerilim altında tamamlanmaktadır. Sıcaklık ve iklimlendirme testlerini yapmak için Arge’mizde klimatik test kabini vardır. Ayrıca, tasarım doğrulama ve ömür testleri sırasında karttaki malzemelerin sıcaklıkları termal kamera ile kontrol edilmektedir.

Tasarımı tamamlanan kartlarımıza sahaya çıkmadan önce EMC, LVD ve GAR belgelendirmeleri yapılmaktadır.

Gaz yakan cihazların elektronik kartlarındaki işlemcilerin yazılımı da standartlar ile özel olarak belirlenmiştir. Kartlarımızda kullanılan C-sınıfı işlemci yazılımı ile son derece yüksek bir güvenlik seviyesi sağlanmaktadır.

Arge’mizde bulunan Microplan marka test cihazı ile, tasarladığımız kartların fonksiyonel doğrulaması, ısıtma eğrileri, baca kapama ve emisyon testleri gibi testler gaz, elektrik ve su bağlantıları altında son kullanıcı cihazı üzerinde yapılmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde farklı giriş ve çıkış yük senaryoları ile cihazın her koşulda doğru fonksiyonel çalışmayı istenen performans ve maksimum güvenlik ile yapması sağlanmaktadır.